KT Plusservis s.r.o.

Růžička Petr jednatel
mob.: 777 975 615, tel.: 353 549 069

Růžička Zdeněk technik
mob.: 606 420 693, tel.: 353 549 069

Ing. Vaněk Bohuslav vedoucí realizace
mob.: 731 419 444, tel.: 353 549 069

 

úvodní stránka » služby » vodoinstalatérské práce » bytová jádra v panelových domech

Bytová jádra v panelových domech

přestavba bytového jádra

Co byt v panelovém domě, to jednotné umakartové bytové jádro. V České republice se toto tvrzení, až na některé výjimky, stalo v minulých dobách pravidlem. V letech 1958 – 1990 bylo vyrobeno a zabudováno více než 1 milion lehkých prefabrikovaných bytových jader. Deklarovaná životnost těchto jader byla 30 – 35 let. V současné době již mají mnohá bytová jádra už své odslouženo. Co se lehkých prefabrikovaných jader týče, je třeba kromě nízké životnosti vzít v úvahu i jejich často nevyhovující stavební stav (různé deformace, netěsnosti, plísně, nedostatečná zvuková izolace a nevyhovující provozní parametry). V neposlední řadě jde i o estetickou stránku věci. Přece jen nároky na kulturu bydlení dnešních dnů jsou velmi vzdáleny požadavkům a potřebám doby, kdy tato jádra vznikala.

První otázkou před rekonstrukcí je výběr použitého stavebního materiálu. Společnost Rigips přichází s nabídkou lehkého systému suché výstavby, založeného na sádrovláknitých deskách Rigidur. Systémy z desek Rigidur jsou pro rekonstrukce obzvláště vhodné zejména pro svou nízkou hmotnost. Hmotnost nového bytového jádra z desek Rigidur zpravidla nepřesáhne hmotnost původní odstraněné konstrukce.

Desky Rigidur se vyznačují extrémní únosností - unesou až 80 kg na jednom kotevním bodě. Není tedy problém na stěny ze sádrovláknitých desek Rigidur zavěsit horní skříňky kuchyňské linky bez dalších pomocných konstrukcí. Dalším významným důvodem pro využití systémů Rigidur je jejich vysoká hodnota zvukové izolace.

Například vzduchová neprůzvučnost jednoduché příčky Rigidur je Rw = 44 dB, což je hodnota přibližně o 10 dB vyšší než pro lehké masivní zdivo stejné tloušťky. Ruku na srdce – zvukově izolovaná koupelna a toaleta je sen každého, kdo žil v panelovém domě se starým bytovým jádrem … Tuhost a pevnost desek Rigidur je předurčuje k využití pro přesné a členité konstrukce. Vhodně zvolený rozměr 1000 x 1500 mm umožňuje snadnou manipulaci a práci i ve stísněných prostorách. Desky Rigidur jsou určeny pro univerzální použití jako stavební i protipožární. Desky jsou již z výroby hloubkově impregnovány a jsoutedy vhodné do prostor se zvýšenou vzdušnou vlhkostí.

Sádrovláknité desky Rigidur jsou vzhledem ke svému hladkému a tvrdému povrchu mimořádně vhodné pro jakoukoli povrchovou úpravu - nátěry, tapety, obkládačky a omítky. Desky a spáry musejí být suché a očištěné od prachu. Spáry musejí být podle požadavků následné úpravy hladké. Pro nátěry sádrovláknitých desek Rigidur jsou vhodné všechny běžně dostupné barvy, např. disperzní, latexové či akrylátové barvy a laky.

Na sádrovláknité desky Rigidur lze bez jakýchkoli problémů lepit obkladačky z keramiky nebo z umělé hmoty. Jestliže výrobce lepidla či obkladových materiálů předepisuje základní nátěr, musí být proveden podle jeho předpisů. Přitom je nutno dbát na dostatečnou dobu vyschnutí. Jako lepidlo je vhodné flexibilní tenkovrstvé lepidlo, které se nanáší ozubenou stěrkou. Pro spárování podkladu by měla být použita elastická spárovací malta. Pro lepení a spárování musejí být použity výrobky vhodné pro sádrové podklady. V konkrétních případech je nutné se řídit směrnicemi pro jednotlivé práce a pokyny výrobců.

Máte zájem o tyto služby? Kontaktujte nás, nebo vyplňte následující formulář.

 

nahoru vytiskni stránku

 

© KT Plusservis s.r.o. | 2M STUDIO s. r. o. webdesign

© KT Plusservis s.r.o. | mapa webu | © 2M STUDIO s. r. o. webdesign | mail | adm